Niezwykła bryła domu wymaga niestandardowych rozwiązań w aranżacji przestrzeni życiowej, elewacji. Jest to konieczne, aby stworzyć ergonomiczną przestrzeń, racjonalne wykorzystanie każdego metra kwadratowego. Przykładem takiej rezydencji jest niezwykły trójkątny dom autorstwa Byrne Architects.

Na jego przykładzie rozważymy 3 techniki, które umożliwiły stosowanie ekskluzywnych form tak efektywnie i wydajnie, jak to tylko możliwe.

1 Domy trójkątne / Panorama z rogu
Najbardziej irracjonalny w kontekście aranżacji przestrzeni mieszkalnej w trójkątnym domu jest najbardziej ostry narożnik budynku. Postanowiono wykorzystać go jako widok panoramiczny z perspektywą na naturalne krajobrazy i ocean. Wystarczająco dużo miejsca na zaaranżowanie głównej części socjalnej z salonem i jadalnią. Panoramiczne przeszklenie praktycznie otacza tę część dzienną z boków.

Dzięki przeszkleniu narożnikowemu i projekcji sytuacji w kierunku tej panoramy od wewnątrz otwiera się imponujący widok przy szerokim kącie widzenia – znacznie większym niż w przypadku konwencjonalnego przeszklenia narożnego. Stąd widać prawie całą okolicę z wyjątkiem obszaru za domem.

2 Projekt domu trójkątnego / Formy dekonstrukcyjne
Ekskluzywna forma nie tylko w płaszczyźnie poziomej, ale także pionowej nadaje rezydencji wyjątkową praktyczność i efekt. Główny narożnik trójkątnego domu stał się akcentem elewacji. Zapewniło to przestronną przestrzeń wewnętrzną. Nie wydaje się ciasny z powodu ostrego kąta, ale sprawia wrażenie masywności.

Na zewnątrz dom okazał się dynamiczny, jakby rozciągał się i otwierał w stronę oceanu. Aby jeszcze bardziej podkreślić podniesioną konstrukcję, na dole jest skonstruowana tak, jakby unosiła się nad ziemią i podnosiła. Podniesiona część elewacji pełni funkcję baldachimu nad werandą, a wejście do domu jest wykonane w głąb konstrukcji.

3 Projekty domów trójkątnych / Przestronność pomieszczeń z ostrymi narożnikami
Obszar ograniczony ostrym kątem wydaje się irracjonalny, a zastosowany w małym pomieszczeniu jest niepraktyczny, a nawet bezużyteczny. Ale jeśli taki narożnik znajduje się w przestronnym pomieszczeniu, dodaje mu efektowności i oryginalności. Tutaj można bawić się meblami o nietypowym kształcie i konfiguracji, tworząc podium z naciskiem na ostry kąt.

W takim kontekście traci się niepraktyczność i irracjonalność specjalnej formy przestrzeni. Zamiast tego jest jego ekskluzywność i możliwość realizacji jeszcze większej liczby pomysłów projektowych.

Niezwykły trójkątny dom z kompetentnym planowaniem konstrukcji to wygodne i racjonalne mieszkanie podmiejskie. Dzięki niestandardowej konfiguracji budynek otrzymuje ekskluzywne cechy funkcjonalne, których nie dałoby się zrealizować w zwykłej prostokątnej czy kwadratowej obudowie. Tutaj można zamontować ekskluzywne przeszklenie panoramiczne o bardzo szerokim kącie widzenia.
Architects | Byrne Architects |
Photo | Shannon McGrath |
Dom trójkątny / Możliwości zakrzywionych kształtów w zabudowie podmiejskiej
Dla osób, które chcą nadać swojemu domowi nietypowy kształt, jedną z opcji byłby dom trójkątny. Budynek wyróżnia organizacja terenu, która pozwala na przeznaczenie większej powierzchni pod zagospodarowanie terenu, ogród oraz zieleń na podwórku. W tym stylu jest wykonany projekt Triangle House z biura architektonicznego OTAN OFFICE. Wiele zalet i możliwości trójkątnej zabudowy pozwoliło na stworzenie przestronnego domu dla małej rodziny.

Prawidłowa lokalizacja trójkątnego domu
W projekcie główny nacisk położono na ostro zakończoną część z widokiem na ogród. Zakrzywiona elewacja środkowa skierowana jest na południe, co pozwoliło na doświetlenie wnętrza naturalnym światłem. Pięć panoramicznych okien przekształca ścianę w zmienną grę cieni i światła.


Na elewację zewnętrzną wybrano białą cegłę, która wyraźnie pozycjonuje linie domu. Dodatkowe materiały to aluminium, stal, beton i drewno. W połączeniu z białą elewacją ten wybór pozwolił na wyeksponowanie określonych obszarów budynku, a także zabezpieczenie go przed wpływem środowiska zewnętrznego. Wygląd zewnętrzny wygląda żywiołowo, odzwierciedlając otaczającą zieleń w jej elementach.

Okrągła fasada i trójkątny dach zrodziły pomysł zaprojektowania dwóch zadaszonych tarasów. Jeden znajduje się w cieniu, który doskonale nadaje się na letnie wakacje, a drugi skierowany jest na południe, co jest wygodne na zimowe spotkania. Pomimo wizualnie dużej powierzchni, trójkątny dom jest zwarty i praktycznie zorganizowany.

W zakrzywionej części znajduje się jadalnia, salon i kuchnia, wszystkie urządzone w minimalistycznym stylu. Klasyczny design ścian otynkowanych na biało, obecność drewnianej okładziny, naturalne meble, komin ładnie wpisują się w dyskretne otoczenie. Brak masywnych mebli i wystroju daje mieszkańcom możliwość swobodnego poruszania się po pomieszczeniach, przy jednoczesnym zachowaniu intymności atmosfery.

Trójkątny kształt wyeliminował korytarze w domu, umożliwiając tym samym:
- Zwiększ powierzchnię mieszkalną;
- Połącz pomieszczenia techniczne;
- Ułóż pokoje jak najbliżej siebie.
Krzywe sufitu nie mogą być nazwane poddaszem ani klasycznym układem. Architektom udało się ponownie zjednoczyć każdą strefę, określając jej funkcjonalne przeznaczenie. W standardowej koncepcji powierzchni kwadratowej takich możliwości nie ma. Trójkątny dom, mimo złożoności organizacji technicznej, czyni pomieszczenia bardziej wolnymi, wypełnia je przytulnością i otwartością dla mieszkańców.
Cecha projektu trójkątnego domu

Pracując nad Triangle House architekci zrozumieli, że rodzina potrzebuje przestrzeni niezbędnej do komfortowego pobytu. Gdyby w domu wzniesiono płaską ścianę centralnej fasady, to powierzchnia mieszkalna zmniejszyłaby się kilkakrotnie. Zakrzywione, zakrzywione kształty stały się charakterystyczną cechą projektu i jego dziedzictwa.

Odchodząc od standardów konstrukcyjnych klasycznej zabudowy podmiejskiej, architekci coraz większą uwagę zwracają na nietypowe rozwiązania. W tym przypadku trójkątny dom stał się atrakcyjny, prozaiczny ze względu na swój kształt.
Architects | www.notan-office.com |
Photo | Nicolas Delaroche |