Dom Trójkątny / 3 Rozwiązania, jak budować & Projekty

Niezwykła bryła domu wymaga niestandardowych rozwiązań w aranżacji przestrzeni życiowej, elewacji. Jest to konieczne, aby stworzyć ergonomiczną przestrzeń, racjonalne wykorzystanie każdego metra kwadratowego. Przykładem takiej rezydencji jest niezwykły trójkątny dom autorstwa Byrne Architects.

fasada trójkątnego domu

Na jego przykładzie rozważymy 3 techniki, które umożliwiły stosowanie ekskluzywnych form tak efektywnie i wydajnie, jak to tylko możliwe.

fasada trójkątnego domu

1 Domy trójkątne / Panorama z rogu

Najbardziej irracjonalny w kontekście aranżacji przestrzeni mieszkalnej w trójkątnym domu jest najbardziej ostry narożnik budynku. Postanowiono wykorzystać go jako widok panoramiczny z perspektywą na naturalne krajobrazy i ocean. Wystarczająco dużo miejsca na zaaranżowanie głównej części socjalnej z salonem i jadalnią. Panoramiczne przeszklenie praktycznie otacza tę część dzienną z boków.

fasada trójkątnego domu

Dzięki przeszkleniu narożnikowemu i projekcji sytuacji w kierunku tej panoramy od wewnątrz otwiera się imponujący widok przy szerokim kącie widzenia – znacznie większym niż w przypadku konwencjonalnego przeszklenia narożnego. Stąd widać prawie całą okolicę z wyjątkiem obszaru za domem.

dziedziniec trójkątnego domu

2 Projekt domu trójkątnego / Formy dekonstrukcyjne

Ekskluzywna forma nie tylko w płaszczyźnie poziomej, ale także pionowej nadaje rezydencji wyjątkową praktyczność i efekt. Główny narożnik trójkątnego domu stał się akcentem elewacji. Zapewniło to przestronną przestrzeń wewnętrzną. Nie wydaje się ciasny z powodu ostrego kąta, ale sprawia wrażenie masywności.

dziedziniec trójkątnego domu

Na zewnątrz dom okazał się dynamiczny, jakby rozciągał się i otwierał w stronę oceanu. Aby jeszcze bardziej podkreślić podniesioną konstrukcję, na dole jest skonstruowana tak, jakby unosiła się nad ziemią i podnosiła. Podniesiona część elewacji pełni funkcję baldachimu nad werandą, a wejście do domu jest wykonane w głąb konstrukcji.

wnętrze trójkątnego domu

3 Projekty domów trójkątnych / Przestronność pomieszczeń z ostrymi narożnikami

Obszar ograniczony ostrym kątem wydaje się irracjonalny, a zastosowany w małym pomieszczeniu jest niepraktyczny, a nawet bezużyteczny. Ale jeśli taki narożnik znajduje się w przestronnym pomieszczeniu, dodaje mu efektowności i oryginalności. Tutaj można bawić się meblami o nietypowym kształcie i konfiguracji, tworząc podium z naciskiem na ostry kąt.

wnętrze trójkątnego domu

W takim kontekście traci się niepraktyczność i irracjonalność specjalnej formy przestrzeni. Zamiast tego jest jego ekskluzywność i możliwość realizacji jeszcze większej liczby pomysłów projektowych.

wnętrze trójkątnego domu

Niezwykły trójkątny dom z kompetentnym planowaniem konstrukcji to wygodne i racjonalne mieszkanie podmiejskie. Dzięki niestandardowej konfiguracji budynek otrzymuje ekskluzywne cechy funkcjonalne, których nie dałoby się zrealizować w zwykłej prostokątnej czy kwadratowej obudowie. Tutaj można zamontować ekskluzywne przeszklenie panoramiczne o bardzo szerokim kącie widzenia.

ArchitectsByrne Architects
PhotoShannon McGrath

Dom trójkątny / Możliwości zakrzywionych kształtów w zabudowie podmiejskiej

Dla osób, które chcą nadać swojemu domowi nietypowy kształt, jedną z opcji byłby dom trójkątny. Budynek wyróżnia organizacja terenu, która pozwala na przeznaczenie większej powierzchni pod zagospodarowanie terenu, ogród oraz zieleń na podwórku. W tym stylu jest wykonany projekt Triangle House z biura architektonicznego OTAN OFFICE. Wiele zalet i możliwości trójkątnej zabudowy pozwoliło na stworzenie przestronnego domu dla małej rodziny.

trójkątny dom murowany

Prawidłowa lokalizacja trójkątnego domu

W projekcie główny nacisk położono na ostro zakończoną część z widokiem na ogród. Zakrzywiona elewacja środkowa skierowana jest na południe, co pozwoliło na doświetlenie wnętrza naturalnym światłem. Pięć panoramicznych okien przekształca ścianę w zmienną grę cieni i światła.

trójkątny dom murowany
trójkątny dom murowany

Na elewację zewnętrzną wybrano białą cegłę, która wyraźnie pozycjonuje linie domu. Dodatkowe materiały to aluminium, stal, beton i drewno. W połączeniu z białą elewacją ten wybór pozwolił na wyeksponowanie określonych obszarów budynku, a także zabezpieczenie go przed wpływem środowiska zewnętrznego. Wygląd zewnętrzny wygląda żywiołowo, odzwierciedlając otaczającą zieleń w jej elementach.

trójkątny dom murowany

Okrągła fasada i trójkątny dach zrodziły pomysł zaprojektowania dwóch zadaszonych tarasów. Jeden znajduje się w cieniu, który doskonale nadaje się na letnie wakacje, a drugi skierowany jest na południe, co jest wygodne na zimowe spotkania. Pomimo wizualnie dużej powierzchni, trójkątny dom jest zwarty i praktycznie zorganizowany.

salon trójkątnego domu murowanego

W zakrzywionej części znajduje się jadalnia, salon i kuchnia, wszystkie urządzone w minimalistycznym stylu. Klasyczny design ścian otynkowanych na biało, obecność drewnianej okładziny, naturalne meble, komin ładnie wpisują się w dyskretne otoczenie. Brak masywnych mebli i wystroju daje mieszkańcom możliwość swobodnego poruszania się po pomieszczeniach, przy jednoczesnym zachowaniu intymności atmosfery.

kuchnia trójkątny dom murowany

Trójkątny kształt wyeliminował korytarze w domu, umożliwiając tym samym:

  • Zwiększ powierzchnię mieszkalną;
  • Połącz pomieszczenia techniczne;
  • Ułóż pokoje jak najbliżej siebie.

Krzywe sufitu nie mogą być nazwane poddaszem ani klasycznym układem. Architektom udało się ponownie zjednoczyć każdą strefę, określając jej funkcjonalne przeznaczenie. W standardowej koncepcji powierzchni kwadratowej takich możliwości nie ma. Trójkątny dom, mimo złożoności organizacji technicznej, czyni pomieszczenia bardziej wolnymi, wypełnia je przytulnością i otwartością dla mieszkańców.

Cecha projektu trójkątnego domu

dach trójkątnego murowanego domu

Pracując nad Triangle House architekci zrozumieli, że rodzina potrzebuje przestrzeni niezbędnej do komfortowego pobytu. Gdyby w domu wzniesiono płaską ścianę centralnej fasady, to powierzchnia mieszkalna zmniejszyłaby się kilkakrotnie. Zakrzywione, zakrzywione kształty stały się charakterystyczną cechą projektu i jego dziedzictwa.

elewacja trójkątnego domu murowanego

Odchodząc od standardów konstrukcyjnych klasycznej zabudowy podmiejskiej, architekci coraz większą uwagę zwracają na nietypowe rozwiązania. W tym przypadku trójkątny dom stał się atrakcyjny, prozaiczny ze względu na swój kształt.

Architects www.notan-office.com
Photo Nicolas Delaroche