ArtFacade » 333k+ Pomysłów na Projekt Domu » Do czego służy pionowy układ domu?

Do czego służy pionowy układ domu?

Dzięki niewielkim rozmiarom działki przeznaczonej pod budowę możliwe będzie wybudowanie przestronnego, samowystarczalnego mieszkania jedynie poprzez racjonalne zaplanowanie przestrzeni. Jednym z narzędzi do realizacji tego zadania jest pionowy układ domu.

Aby to udowodnić, rozważ projekt biura architektonicznego Jasper Smits Architecture.

Racjonalność pionowego układu domu

Firma zaprezentowała przestronną rezydencję o powierzchni 236 mkw. W tym samym czasie na sam dom przeznaczono działkę o długości 8,4 mi szerokości 5,4 m. Przy braku powierzchni budowlanej okazało się, że na terenie z trudem nadającym się na postawienie małego letniego domku postawiono pełnoprawny budynek mieszkalny.

Jednocześnie w domu znajdują się przestrzenie socjalne i prywatne. Są przestronne, dobrze odseparowane od siebie. Zamiast ciasnych pomieszczeń, na każdym piętrze przewidziano nie tylko funkcjonalną przestrzeń, ale także pełnowartościowy, wygodny pokój z panoramicznymi przeszkleniami.

Lokalizacja terenów mieszkalnych o pionowym układzie domu

Dzięki pionowemu podziałowi na strefy i wydzieleniu pomieszczeń mieszkalnych nie ścianami, lecz sufitami (ponieważ znajdują się one na różnych kondygnacjach), uzyskano wysoki poziom prywatności. W miarę poruszania się w górę iw dół domu przestrzenie stają się bardziej prywatne.

Sypialnie, gabinet znajdują się na osobnych poziomach w stosunku do kuchni, jadalni, salonu. To szczególnie wygodne rozwiązanie dla osób ceniących osobistą przestrzeń, spokój i wygodę w prywatnym otoczeniu.

Dynamizm przestrzeni z pionowym układem domu

Pomieszczenia i obszary funkcjonalne na różnych piętrach są od siebie niezależne. Każdy z nich można udekorować we własnym stylu, łącząc wspólną koncepcję. Dynamikę śledzi także zmienność widoku z okien – im wyżej, tym szersza panorama otwiera się przed Tobą.

Zatem pionowy układ domu jest praktycznym i racjonalnym rozwiązaniem do budowy przestronnego domu rodzinnego na niewielkiej działce. Jednocześnie będzie miał zalety, które nie są typowe dla klasycznego domu.

ArchitectsJasper Smits Architecture
PhotoJeroen Musch