ArtFacade » 333k+ Pomysłów na Projekt Domu » Domy na Palach / 2+ Świeże pomysły projektowe

Domy na Palach / 2+ Świeże pomysły projektowe

Firma architektoniczna Nautilo Arquitetura & Gerenciamento zdecydowała się na budowę domu koncepcyjnego na zboczu na palach, w sercu jednego z brazylijskich lasów. Specjalna konstrukcja fundamentów umożliwiła zakotwiczenie budynków praktycznie w pozycji wiszącej na stromym wzgórzu otoczonym dziką przyrodą.

Technologia ta nie tylko umożliwiła realizację wymyślonego projektu, ale także zminimalizowała koszty, gdyż nieracjonalne byłoby zainstalowanie tutaj tradycyjnego fundamentu żelbetowego.

Dom na palach śrubowych / dziewicza przyroda tuż za oknami

Prezentowany dom na stromym zboczu na palach został zbudowany z minimalną ingerencją w krajobraz. Przeprowadzono tu minimum prac ziemnych, gleba nie została opracowana ani nie została wywieziona. Umożliwiło to zachowanie nawet drzew rosnących najbliżej domu – jedno z głównych życzeń właścicieli. Klienci chcieli mieć możliwość obserwowania dzikiej przyrody i lasów bezpośrednio z salonu.

Obecność drzew tuż obok domu ma inne znaczenie funkcjonalne. Ponieważ zbocze jest strome i masywne, roślinność minimalizuje prawdopodobieństwo osunięcia się ziemi. Gleba pozostaje nieruchoma i mocno trzyma pryzmy.

Dom na wysokich palach / priorytetem jest planowanie pionowe

Dom na zboczu na palach śrubowych ma powierzchnię 1300 m2. Ale poziomo jest dość kompaktowy. Główny nacisk położono na pionowe rozplanowanie przestrzeni, która jest zorganizowana na 4 kondygnacjach.

Jednocześnie ze względu na stromą górę wejście do budynku znajduje się właśnie na szczycie. Zaprojektowano również podjazd na samochód i garaż – nietypowe rozwiązanie przy budownictwie mieszkaniowym. Pokoje na piętrach mają różne poziomy prywatności. Przestrzenie socjalne w domu na zboczu na palach wykonano poniżej – znajduje się również główna zewnętrzna strefa rekreacyjna z basenem. Prywatne przestrzenie zajmują środkowe kondygnacje.

Realizacja kilku poziomów pozwoliła na maksymalne zintegrowanie domu z lokalnym środowiskiem naturalnym. Jest zbudowany na poziomie drzew, a podłogi są zaprojektowane tak, aby roślinność nie zasłaniała zbytnio budynku. Okna prywatnych pokoi i górny taras oferują widok w oddali ponad krawędziami drzew. Tymczasem poniżej główny widok to gęsty las z jego mieszkańcami.

Tym samym obszerny dom na skarpie na palach od firmy architektonicznej Nautilo Arquitetura & Gerenciamento to koncepcja pionowego planowania przestrzeni życiowej w celu integracji z naturą na wszystkich poziomach – od ziemi po brzegi drzew. Dom został zbudowany przy minimalnej ingerencji w środowisko. Dzięki wykonaniu na palowym podbudowie w trakcie budowy udało się zachować dziewiczy charakter, który zaczyna się bezpośrednio za oknami.

ArchitectsNautilo Arquitetura & Gerenciamento
PhotoAlessandro Guimarães 

Drewniany dom na palach / Ciekawy pomysł ze Sri Lanki

Istnieje możliwość budowy domu w dowolnych warunkach. Nawet jeśli to miejsce nie nadaje się do zamieszkania. I niech to nie będą modne mieszkania, ale pewna strefa komfortu. To jest najważniejszy argument.

Zwróć uwagę, jak podchodzono do tego problemu na Sri Lance. Uwzględniając zawód klienta, architekci stworzyli oryginalny drewniany dom na palach. Znajduje się na wzniesieniu, na tle pól ryżowych i dżungli. Coś w rodzaju bungalowu. Wspinając się na najwyższy punkt domu, można kontemplować piękny krajobraz. A także regulować cykl uprawy ryżu na polach.

Dom szkieletowy na palach / do pracy i wypoczynku

Drewniany dom na palach należy do młodego przedsiębiorcy. Ważne jest, aby kontrolował wszystko, co dzieje się na jego posiadłości. Chce mieć bezpieczną przystań, by uciec od zgiełku miasta. Wygodne jest przebywanie tutaj o każdej porze roku, zarówno samemu, jak i z rodziną i przyjaciółmi. Dodatkowo właściciel wynajmuje swój dom każdemu kto chce przebywać na łonie natury i odpocząć w spokojnej atmosferze.

Powierzchnia domu drewnianego na palach to 120m2. Jego głównym celem jest zaspokojenie czynnika „odpoczynku”.

Plan domu na palach przewiduje:

  • trzy sypialnie;
  • łazienki;
  • wielofunkcyjna przestrzeń ze spiżarnią.

Ściany sypialni pokryte są drewnem. Używana technika w desce. To naturalna i trwała konsystencja. Tworzy sprzyjającą atmosferę i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Elewacja sypialni skierowana jest na wschód i odsłania niepowtarzalny naturalny krajobraz.

Projekt domu na palach – oryginalny kształt i układ

Poziomy połączone są niemal zewnętrznymi schodami. Dodatkowe pomieszczenia są schowane pod baldachimem. Aranżacja przestrzeni jest kompetentna i kompletna. Pozwala to uciec od codziennych zmartwień, nie cierpiąc z powodu braku komfortu. Wszystko, czego potrzebujesz, będzie zawsze pod ręką.

Budynek swoim kształtem przypomina kaplicę. To podwyższony pokład i dobrze rozplanowana przestrzeń. Prosty asymetryczny dach. Rozszerza się, dotykając ziemi, tworząc pewien brak równowagi, symbolizujący filozofię czasowości wszystkiego na tym świecie.

W koncepcji strukturalnej całość przyjmuje się jako element znajdujący się na zboczu wzgórza, a nie jako element w nim osadzony. Pylony stalowe to wydłużone linie, które dotykają naturalnego pofałdowanego gruntu na różnych wysokościach w krajobrazie.

Zastosowane materiały to elementy stalowe, drewniane i bambusowe. Linie pozostają wyraźne i gładkie. Daje to domowi pewną kruchość, a jednocześnie stabilność i siłę. Pale nie wpływają na roślinność i glebę, dzięki czemu zachowują naturalną równowagę środowiska.

Architekci Narein Perera