Przejdź do treści
ArtFacade » 333k+ Pomysłów na Projekt Domu » Okrągłe Domy / 2 Projekty, które zasługują na uwagę

Okrągłe Domy / 2 Projekty, które zasługują na uwagę

Niestandardowa forma budynku wymaga nietuzinkowych i nietypowych rozwiązań w kontekście planowania i aranżacji przestrzeni. Biuro architektoniczne Formative Architects zaprezentowało układ okrągłego domu – jedną z najbardziej kreatywnych opcji.

Jakie 5 cech otrzymał układ okrągłego domu?

Rozważ techniki, które umożliwiły wykorzystanie przestrzeni tak efektywnie, jak to możliwe i osiągnięcie wygody mieszkania z okrągłymi ścianami.

Wielofunkcyjny dziedziniec otoczony domem

Dzięki okrągłemu kształtowi domku wszystkie przestrzenie mieszkalne są ściśle związane z zaaranżowanym w swoim otoczeniu podwórkiem. Jednocześnie dziedziniec okazał się zwarty z małym basenem i tarasami. Ze względu na specjalny kształt budynku teren jest praktycznie niewidoczny z zewnątrz, nawet bez ogrodzenia.

Przytulna strefa socjalna

W skład chaty wchodzi kolejny oddzielny dom, również okrągły, z niewielką przestrzenią do wypoczynku w środku. Znajduje się w taki sam sposób, jak główny dziedziniec z basenem. Osobliwością drugiego dziedzińca jest obecność okrągłego tarasu wzdłuż wewnętrznego obwodu. Ta przestrzeń jest idealna do spędzania czasu z rodziną. W środku zlokalizowane miejsce na piknik i zabawy.

Spektakularna zaokrąglona panorama

Zaokrąglony kształt ścian umożliwił wykonanie w obudowie nietypowych okrągłych przeszkleń. Zaokrąglona panorama na zewnątrz budynku dodatkowo podkreśla charakterystykę układu okrągłego domu. Widok z tego miejsca wynosi ponad 180 °. Jednocześnie na dziedzińcu taka panorama skupia widok na małym prywatnym przyległym terenie.

Kompaktowy układ

Pomimo tego, że domek wyróżnia się liniowym układem przestrzeni, ze względu na specjalny układ okrągłego domu nie wydają się one rozciągnięte. Przegrody są instalowane wewnątrz między różnymi obszarami funkcjonalnymi, które można podnosić, łącząc pomieszczenia w jedną przestrzeń. Takie rozwiązanie dodało obudowie dynamiki i praktyczności. Mieszkańcy mogą połączyć kuchnię z salonem, tworząc kawalerkę lub podzielić na dwa niezależne pokoje.

Specjalny kształt sufitu

Architekci nie zawęzili przestrzeni za pomocą konstrukcji podwieszanych sufitów. Sufit zaprojektowano w postaci wyjątkowego dwuspadowego okrągłego dachu. Aby podkreślić ekskluzywność formy, okrągłość podkreślono belkami. Ta technika pomogła uczynić przestrzeń bardziej przestronną i swobodną.

Układ okrągłego domu autorstwa biura architektonicznego Formative Architects to dynamiczna, niezwykła przestrzeń życiowa z oryginalnymi przeszkleniami widokowymi, niepowtarzalnym kształtem dachu, ścian, okien. Pomieszczenia, usytuowane na planie koła, są ściśle połączone z wewnętrznym dziedzińcem dzięki niewielkim rozmiarom. Z uwagi na to, że sąsiednie tereny rekreacyjne wchodzą do kręgu, pozostają niemal całkowicie poufne bez stosowania dodatkowych środków prywatności.

ArchitectsFormative Architects
PhotoYoungsung Koh

Okrągły dom prywatny – architektura przyszłości z głębokimi korzeniami w przeszłości

Okrągły dom prywatny nie jest nowatorskim rozwiązaniem architektonicznym naszych czasów. Pokoje o okrągłym kształcie znane są od dawna. Żywym tego potwierdzeniem jest rzymski Panteon, jurty eskimoskie czy afrykańskie chaty. Dziś okrągłe domy inspirują architektów swoją kreatywnością, oszczędnością i funkcjonalnością.

Zalety budynków o okrągłym kształcie

Racjonalna geometryczna konfiguracja budynku pozwala na najbardziej efektywne wykorzystanie powierzchni użytkowej domu. Opływowy kształt zewnętrzny znajduje odzwierciedlenie w wewnętrznej zawartości mieszkania: przy mniejszej powierzchni zabudowy kubatura powierzchni mieszkalnej okrągłego domu przekracza o 10-15% te same wskaźniki klasycznych mieszkań prostokątnych.

Okrągłe budynki wyróżniają się bezpieczeństwem i trwałością. Takie domy są bardziej odporne na duże obciążenia, silne podmuchy wiatru i wstrząsy. Ten domek, zbudowany dla rodziny z kilkoma dziećmi, to mała rodzinna forteca. Nie bał się klęsk żywiołowych i inwazji hakerów czy złodziei.

Domy okrągłe wyróżniają się doskonałą izolacją akustyczną i właściwościami akustycznymi. Idealne kontury zewnętrzne bez narożników pozwalają na swobodne przenikanie światła słonecznego do wszystkich pomieszczeń, pomimo niewielkich otworów okiennych. Ten detal konstrukcyjny jest zrównoważony dużymi przeszklonymi powierzchniami graniczącymi z patio budynku, co zapewnia bezpieczeństwo i trwałość. Takie domy są bardziej odporne na duże obciążenia, silne podmuchy wiatru i wstrząsy. Ten domek, zbudowany dla rodziny z kilkoma dziećmi, to mała rodzinna forteca. Nie boi się klęsk żywiołowych i wtargnięć intruzów czy złodziei.

Niezwykła konfiguracja budynku zapewnia wszystkim pomieszczeniom doskonałe właściwości termoizolacyjne. W połączeniu z naturalnym kamieniem na ściany, pozwoli to utrzymać chłód w domu nawet w najgorętsze dni i utrzymać ciepło w surowym klimacie. Dlatego budowa okrągłych domów sprawdziła się we wszystkich strefach klimatycznych.

Wyposażenie dachu domów okrągłych jest znacznie bardziej ekonomiczne w porównaniu z klasycznymi formami dachu: strata materiałów dachowych dla okrągłego kształtu wynosi 5%, podczas gdy ten sam wskaźnik wynosi 15% dla konwencjonalnej konstrukcji.

Wśród dziewiczej przyrody ta kamienna „arka” rodzinnego dobrobytu i komfortu nie pozostanie niezauważona. Naturalne odcienie materiałów budowlanych harmonijnie wpisują budynek w naturalny krajobraz, a pierwotnie zaprojektowane wejście do domu wyróżnia się z monotonii zaokrąglonych ścian.

Okrągły kształt domu – maksymalne bezpieczeństwo i ochrona wnętrza

Patio z basenem i małym ogrodem wygląda jak lekka perła, chronione przed szarością i kłopotami świata zewnętrznego kamienną zaokrągloną muszlą. Najbardziej zamknięty dom z zewnątrz zadziwia swoją otwartością i dostępnością wewnątrz dziedzińca.

Przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu zapewniają maksymalne nasłonecznienie wszystkich wewnętrznych pomieszczeń. Jasna kamienna podłoga potęguje wrażenie przestronności i pełni światła słonecznego. Odbicia światła na polerowanych płytach i tafli wody w basenie tworzą atmosferę radosnego komfortu rodzinnego, a widoczne błękitne niebo wśród zielonych gałęzi działa uspokajająco i uspokajająco na wszystkie gospodarstwa domowe.

Niezwykłym elementem konstrukcyjnym kompleksu budynków jest kominek o wyraźnej geometrycznej bryle. Funkcjonalizm i praktyczność takiego detalu jest jednocześnie jasnym punktem wśród świetlistości światła. Zastosowanie materiałów wykończeniowych w tej samej kolorystyce dziedzińca i wystroju wnętrz pokoi zaciera granice między przestrzeniami i daje poczucie nieograniczonej swobody.

Wszystkie wnętrza okrągłego domu prywatnego zapewniają komfortowe, komfortowe warunki życia przy jednoczesnej ochronie przed intruzami i klęskami żywiołowymi.

Architects Ana Lozano Portillo
Photo Diego Opazo