Przejdź do treści
ArtFacade » 333k+ Pomysłów na Projekt Domu » Perforowane Metalowe Panele Elewacyjne / Funkcja projektowa i dlaczego jest to potrzebne

Perforowane Metalowe Panele Elewacyjne / Funkcja projektowa i dlaczego jest to potrzebne

Biuro architektoniczne Liebel / Architekten BDA zaprezentowało projekt niezwykłego domu z otwartym pierwszym piętrem i wyższą kondygnacją, w dekoracji którego zastosowano perforowane metalowe panele elewacyjne. Otaczająca konstrukcja zapewnia płynne przejście z wewnętrznej przestrzeni prywatnej do świata zewnętrznego.

Panele nadają budynkowi ultranowoczesny industrialny wygląd, a jednocześnie zwiększają prywatność wnętrza. Zastanówmy się, jak architektom udało się osiągnąć harmonię metalowej konstrukcji ze środowiskiem naturalnym.

funkcjonalność perforowanych paneli elewacyjnych

Perforowana metalowa konstrukcja zapewnia dostatecznie wysokiej jakości inspekcję sąsiednich terenów z panoramicznych okien budynku, ale jednocześnie zamyka je z widokami zewnętrznymi z wystarczającą jakością. To rodzaj ekranu, który jest widoczny tylko z jednej strony.

Dzięki konstrukcjom otwieranym można regulować prywatność wnętrza – otwierać, aby zapewnić wyraźny panoramiczny widok lub zakryć go, aby uzyskać bardziej intymną, intymną oprawę. Otwierana fasada umożliwia również zawsze zapewnienie maksymalnego przepływu świeżego powietrza przez panoramiczne okno.

Perforowane metalowe panele elewacyjne wpuszczają wystarczającą ilość światła do nasłonecznienia wysokiej jakości, ale jednocześnie zasłaniają panoramiczne okna przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych – pomieszczenie mniej nagrzewa się w upalne dni. Perforowana powierzchnia tworzy wzór na domu – budynek prezentuje się niecodziennie i stylowo. Jednocześnie stanowi akcent w projekcie całej witryny.

unikalny design paneli perforowanych

Z przodu domu, kilka metrów dalej, znajdują się perforowane metalowe panele elewacyjne. Umożliwiło to stworzenie efektu wprowadzenia do przestrzeni mieszkalnej części sąsiedniego terytorium. Tak więc otwarty taras na parterze, choć znajduje się na świeżym powietrzu, jest nadal jakby przymocowany do wnętrza domu.

Właśnie tutaj posadzono drzewo, którego wierzchołek jest schowany za metalową konstrukcją – wydaje się, że drzewo również staje się częścią domu. Zapewnia to płynne przejście z przestrzeni życiowej do ogrodu, podwórka z basenem.

Architekci osiągnęli również płynne przejście od środowiska naturalnego do urbanizacji budynku. Dzięki harmonijnemu połączeniu naturalnego drewna, szkła, betonu i metalu udało im się uzyskać przyjemne połączenie industrialnego wyglądu obiektu i otaczającej go przyrody. W dekoracji wnętrz dominują również materiały naturalne. Aby budynek stał się solidną „skrzynią”, piętro jest całkowicie otwarte. Powstaje efekt przewieszenia metalowej konstrukcji – wychodząc poza obwód fundamentu, wydaje się zawieszony w powietrzu.

Tym samym perforowane metalowe panele elewacyjne stały się funkcjonalnym i estetycznym elementem domu firmy Liebel / Architekten BDA. Sprawiły, że budynek wyróżniał się na tle lokalnych tradycyjnych budynków. Pomimo tego, że dom wygląda na dość zurbanizowany i nietypowy, harmonijnie wpisuje się w środowisko naturalne dzięki prostocie form, stricte nowoczesnemu wzornictwu oraz zastosowaniu naturalnych materiałów wraz z metalem.

Architects Liebel Architekten BDA
Photo Brigida González Ralf-Dieter Bischoff