ArtFacade » 333k+ Pomysłów na Projekt Domu » 9+ Stylowych Pomysłów na Dekorację Okien Stiukowych

9+ Stylowych Pomysłów na Dekorację Okien Stiukowych

  • 3 min read

Okna na elewacji domu są jak oczy człowieka na jego twarzy. Pełnią podobną funkcję – zapewniają przegląd i widok od wewnątrz budynku. Jednocześnie uważane są za centralny element wyglądu zewnętrznego. Pomysły na zdobienie okien sztukaterią pozwalają się na nich skupić. To jak akcesoria w postaci osoby.

Pomysły na dekoracje stiukowe

Dekoracyjne wykończenia tworzą kompletny, kompletny obraz, podkreślający styl domu i gust jego właścicieli. Może być masywny, wyzywający lub skromny i wyrafinowany, dyskretnie i starannie podkreślający otwory okienne w elewacji.

Powściągliwe pomysły na dekorowanie okien sztukaterią

Aby wizualnie powiększyć małe okna na elewacji, lepiej zastosować niezbyt masywne sztukaterie. Cienkie, ale wyraziste białe linie kontrastują z oknami niczym zgrabna oprawa okularów na twarzy odnoszącej sukcesy, poważnej osoby.

Dyskretny kwiatowy wzór doda elegancji i sprawi, że wygląd będzie mniej surowy. W takim przypadku linie na obwodzie okien nie powinny być zbyt cienkie, ale nieco grubsze niż rama i przegrody między szkłami. Wystrój będzie więc dość zauważalny i jakościowo podkreśli otwory w ścianach.

Pomysły na bogatą dekorację okienną sztukaterią

Dekorując duże, szerokie lub sparowane otwory okienne, konstrukcje łukowe, centralne witraże na elewacji domu, wystrój nie może ograniczać się do skromnych linii i powściągliwych loków. Dopuszczalna jest masywność, bogactwo wzorów. Ale jednocześnie okna powinny harmonijnie wyglądać razem z resztą wystroju elewacji, nie wychodzić z koncepcji i nie przesłaniać innych konstrukcji.

Rozbieżność między pomysłami na dekorowanie okien sztukaterią a projektowaniem balkonów, werand będzie oznaką braku gustu wśród właścicieli. Ponadto wszystkie okna muszą być udekorowane w tym samym stylu. Dlatego jeśli w elewacji znajdują się duże otwory, zdobione w bogatym stylu, inne okna muszą do nich pasować.

Jeśli okno główne jest łukowate, dekor na pozostałych otworach również powinien mieć formę łuków. Ale ta ostatnia może różnić się mniejszym nasyceniem wzorów.

Na przykład największe centralne okno można ozdobić wirującym kwiatowym wzorem na górze, a nad nim można dodać rozetę. W takim przypadku małe, pomocnicze okna mogą mieć zamki u góry – nie ma potrzeby wykonywania nad nimi gniazd. Dekor powinien być oparty na tym samym wzorze, co w oknie centralnym, ale można go uczynić bardziej zwięzłym.

Pomysły na dekorowanie okien sztukaterią należy stosować racjonalnie. Nie zawsze znaczy dobrze. Czasami zwięzłość wygląda o wiele bardziej stylowo i atrakcyjnie.