Przejdź do treści
ArtFacade » 333k+ Pomysłów na Projekt Domu » 5 Pomysłów na Dom na Małej Działce

5 Pomysłów na Dom na Małej Działce

Niestandardowe pomysły na budowę domu na małej działce pozwalają na zbudowanie pełnoprawnego domku rodzinnego na terenie, który nie nadaje się na mały domek letni.

Nowoczesne monolityczne technologie budownictwa mieszkaniowego, zastosowanie metalowych konstrukcji szkieletowych umożliwiają tworzenie kreatywnych budynków, które są dalekie od cech zwykłych klasycznych obiektów.

Rozważmy 5 metod racjonalnego podejścia do budowy pełnoprawnego domku na miniaturowym dziedzińcu na przykładzie projektów biur architektonicznych Ruangrona i Aoyagi Design.

Przeznaczenie pionowe domu na małej działce

Głównym sposobem racjonalnego wykorzystania małego obszaru jest stanie nie na szerokość, ale w górę. Projektanci i architekci wytyczyli obszary funkcjonalne pionowo, przenosząc się z pomieszczeń socjalnych na parterze do prywatnych na wyższych piętrach.

Takie podejście do konstrukcji domu pozwoliło nam osiągnąć wysoki poziom prywatności przestrzeni względem siebie. Architekci osiągnęli zamierzony efekt, nawet jeśli początkowo wydawało się, że o prywatności nie może tu być mowy.

Pomysł na zintegrowanie domu z małą działką

Wobec braku powierzchni pod budowę chałupa została wzniesiona nie jako osobny budynek, ale jakby została wprowadzona w przydzieloną przestrzeń. Architekci zabudowali dom na działce dostosowując architekturę do kształtu i wielkości podwórka.

Pomysł budowy domu na niewielkiej działce sprzyjał nie tylko racjonalności, ale także adaptacyjności projektu. Udało się podkreślić oryginalność obiektu w kontekście architektonicznym i jak najbardziej harmonijnie wkomponować domek w otoczenie.

Tutaj nie utworzono sztywnych granic między sąsiednim terytorium a przestrzenią życiową. Im bardziej otwarty i bliski naturze jest pokój, tym wydaje się bardziej przestronny i swobodny. Bezpośredni dostęp do ogrodu optycznie powiększa obudowę.

Pomysł na dom na zwartej działce w nowoczesnym stylu

Nowoczesne minimalistyczne trendy we wzornictwie i architekturze wyróżniają się szczególną racjonalnością, lakonizmem i funkcjonalnością. Nie ma tu nic zbędnego, żadnych bezsensownych struktur dekoracyjnych, nadbudówek, przedłużeń.

Każda forma i element w domu, każdy metr kwadratowy ma określone przeznaczenie i nie stoi bezczynnie.

To powiedziawszy, nowoczesne style nadają się do nietradycyjnych, kompaktowych obudów. Nawet przy minimalnej powierzchni możliwe staje się wdrażanie modnych rozwiązań, takich jak swobodne planowanie, witraże, podział na strefy, integracja z sąsiednim terenem.

Dużo światła i swoboda przestrzeni wewnętrznej domu na niewielkim podwórku

Dom na miniaturowym dziedzińcu wśród zabudowy miejskiej jest najczęściej otoczony sąsiednimi działkami, budynkami – można je usytuować niemal na całej długości. Trudno jest tutaj zrobić dużą powierzchnię przeszklenia, ponieważ będziesz musiał spojrzeć na sąsiednią ścianę z okna. Dlatego w salonach i sypialniach zaleca się montaż okien panoramicznych od najbardziej otwartej strony. Dzięki nim przestrzeń otrzyma dużo światła dziennego.

Projektanci nie rozróżniają przestrzeni życiowej na wiele kompaktowych pomieszczeń. Zamiast tego wyznaczają strefy i utrzymują pomieszczenia tak wolne od ścianek działowych, jak to tylko możliwe, wizualnie otwarte i oświetlone.

Tak więc dom wypełnia się powietrzem i tworzy się wrażenie przebywania w przestronnym domu. Aby wzmocnić efekt, dodaje się dużo sztucznego światła. Oprócz oświetlenia głównego projektanci pomyśleli o oświetleniu strefowym.

Neutralna kolorystyka i naturalność w domu na małej działce

Aby skutecznie zneutralizować brak miejsca, warto sięgnąć po jasne naturalne i achromatyczne odcienie – biel, jasnoszary. Można je uzupełnić kontrastami w kolorze czarnym. Ale ogólnie zaleca się rozcieńczenie wnętrza i zewnątrz pastelowymi naturalnymi tonami.

Białe, beżowe, drzewne odcienie optycznie poszerzają granice, wypełniając powietrzem i światłem nawet ciasną przestrzeń. Wizualnie to środowisko nie uciska, wydaje się miękkie, przytulne i przytulnie wygodne. To właśnie ta paleta pomaga pokonać lokale z najwyższą jakością.

Nawiązując do tych pomysłów budowy domu na małej działce, możliwe będzie zbudowanie przestronnego, wygodnego domu rodzinnego w podwórzu o długości zaledwie kilku metrów i szerokości. Jednocześnie na terenie jest wystarczająco dużo miejsca na sąsiednie tereny rekreacyjne. Będzie to pełnoprawny domek rodzinny z niezbędnym poziomem prywatności pomieszczeń mieszkalnych.