ArtFacade » 333k+ Pomysłów na Projekt Domu » Projekt Otwartej Klatki Schodowej

Projekt Otwartej Klatki Schodowej

  • 4 min read

Jednym z głównych zadań architektów przy aranżacji domu o wysokości więcej niż jednej kondygnacji jest opracowanie projektu klatki schodowej. Decyzja o umieszczeniu konstrukcji na zewnątrz pozwoliła zaoszczędzić miejsce wewnątrz, zintegrować zabudowę ze środowiskiem naturalnym oraz zwiększyć prywatność pomieszczeń mieszkalnych na każdym poziomie.

projekt schodów w domu: zdjęcia

Zastanów się, w jaki sposób architekci Talleresque zdołali osiągnąć ten rezultat dzięki nietypowej konfiguracji budynku.

Racjonalny projekt schodów w kompaktowym domu

Ze względu na usytuowanie odcinków klatki schodowej na zewnątrz domu w środku oszczędzana jest wolna przestrzeń. Szczególnie dotyczy to prezentowanego domku – zaprojektowano go w pionie, a zaledwie 87 metrów kwadratowych rozciągnięto na aż 4 kondygnacjach.

Zamiast usuwać część podłóg międzykondygnacyjnych, poświęcając przestrzeń życiową i instalując tam przejście, konstrukcję umieszczono na zewnątrz.

Prywatność przestrzeni dzięki nietypowej konstrukcji schodów

Konfiguracja z klatką schodową wyprowadzoną na ulicę wpłynęła również na prywatność pomieszczeń mieszkalnych. Od wewnątrz zlokalizowane są od siebie przestrzenie na różnych kondygnacjach.

Aby przejść z salonu do sypialni lub odwrotnie, musisz wyjść na zewnątrz, wejść lub zejść po schodach i ponownie wejść do domu. Pokoje na różnych piętrach są rozdzielone tak, jakby były różnymi mieszkaniami.

Otwarta konstrukcja klatki schodowej w drewnianym domu, aby zintegrować się z otoczeniem

Sekcje schodów w czteropiętrowym domku tworzą spiralę z zewnątrz domu, otaczając go i będąc strukturą graniczną między przestrzenią mieszkalną a otoczeniem. Aby taka architektura była jak najbardziej harmonijna z naturą, elewacja budynku i sama konstrukcja są wykonane z naturalnego drewna.

Nawet na zdjęciu projektu schodów w domu istnieje ścisły związek między architekturą a naturą. Przyjeżdżając tu na wakacje, właściciele będą stale w kontakcie ze świeżym powietrzem – tutaj w zasadzie nie będzie można zamknąć w pokoju i spędzić tam całego dnia bez wychodzenia na zewnątrz.

Dom okazuje się maksymalnie otwarty i wtopiony w naturę, nie tylko dzięki panoramicznym przeszkleniom, przestronnemu tarasowi, ale także schodom na zewnątrz. Wydaje się, że niektóre jego elementy wyskoczyły ze ścian, dlatego nie ma wyraźnej granicy między tym, co wewnątrz i na zewnątrz.

Na przykładzie tego niecodziennego projektu schodów w małym wiejskim domu widzimy, jak można dokonać przejścia między piętrami w oryginalny sposób, aby zaoszczędzić miejsce i uzyskać niezwykły wygląd i funkcjonalność nawet najbardziej kompaktowego domku.

Inne przykłady niestandardowych projektów schodów w domu