ArtFacade » 333k+ Pomysłów na Projekt Domu » Spadzisty Dach / 33+ Pięknych pomysłów na projekt

Spadzisty Dach / 33+ Pięknych pomysłów na projekt

Alexis Dornier odsłonił oryginalny i stylowy wiejski dom w stylu chalet, nadając mu nietypowy kształt dachu. Wykonany jest w postaci fal, tworząc dynamiczne różnice w wysokościach sufitu w domu. Dzięki temu wnętrze okazało się dość nietypowe i stylowe, nie kosztem komfortu i praktyczności. Ekskluzywny projekt spadzistego dachu wpłynął na wygodę, funkcjonalność i efektowność domu. Jak dokładnie – rozważymy dalej.

Oryginalny projekt spadzistego dachu – Spektakularny element nowoczesnego domku

Nietypowy, spadzisty kształt dachu nad częścią dzienną zapewnia wysokiej jakości ochronę przed palącymi promieniami słońca i zachowuje prywatność strefy dziennej. Dach ogranicza widok z zewnątrz, co jest dość istotne w tym przypadku, ponieważ dom ma panoramiczne przeszklenia, które są widoczne z sąsiednich obszarów. A dzięki dużej powierzchni przeszklenia do pomieszczeń w domu dociera dużo światła dziennego zapewniającego komfortowe otoczenie, mimo że masywny gzyms wystaje z góry iz boków nad okna.

Ważna jest tu również ochrona przed słońcem, ponieważ dom znajduje się w Indonezji, a latem jest tu szczególnie gorąco. Spadzisty, łukowaty dach pozwala na utrzymanie przyjemnego mikroklimatu w dworku przez cały dzień przy minimalnym wykorzystaniu technologii klimatycznej.

Konstrukcja spadzistego dachu wykonana jest w taki sposób, aby w porze deszczowej cała woda spływała z jego powierzchni w kierunku terenu zielonego, a nie tarasu czy sąsiedniego terenu rekreacyjnego przy basenie. I do tego nie trzeba było instalować odpływu burzowego.

Projekt budynku jako całości w dużej mierze zależy od wyglądu i kształtu dachu. Pięknie zakrzywione linie dachu nadają nieruchomości ekskluzywności i efektowności. Wygląda drogo, reprezentacyjnie i nietypowo. Ze względu na duże różnice wysokości w liniach dachowych zewnętrzna strona domu nabiera dynamiki i żywo wpisuje się w otaczający krajobraz naturalny. Dach budynku ma kształt fal oceanu.

Dzięki specjalnemu kształtowi dachu udało się dodać wnętrzu oryginalności. Przestrzeń jest również dynamiczna i wyjątkowo ukształtowana. Zakrzywiony dwuspadowy sufit w salonie z drugim światłem stał się jednym z głównych elementów wnętrza tego pomieszczenia.

Aby dom harmonijnie wpasował się w środowisko naturalne, dach został wykonany w naturalnych odcieniach brązu, przy użyciu materiałów przyjaznych dla środowiska – drewna i płytek. Sam dom również stawia na przyjazność dla środowiska – zastosowano bezpieczne, nietoksyczne materiały, a kolorystyka jest w pełni zgodna ze środowiskiem naturalnym.

W ten sposób projekt spadzistego dachu w wiejskim domu stał się jednym z głównych elementów oryginalności mieszkań w stylu górskim. Struktura jest dość złożona i jest wykorzystywana głównie do luksusowych nieruchomości. Dlatego nawet przy prostocie i niewielkich rozmiarach domu – jak ten o powierzchni 100 mkw. – będzie odpowiadał poziomowi drogiej elitarnej rezydencji.

Architects Alexis Dornier
Photo KIE

Oryginalny spadzisty dach prywatnego domu / Watermill House

Wraz z modą na prostotę i prostotę, architektura z zakrzywionymi, niestandardowymi konstrukcjami, takimi jak spadzisty dach prywatnego domu z biura architektonicznego Desai Chia Architecture, stała się modna.

Wykonany w minimalizmie, sam w sobie jest głównym elementem estetycznym budynku.

W połączeniu z niezwykłą estetyką dach jest szczególnie funkcjonalny. Do zadań spadzistego dachu należy zbieranie wody deszczowej i jej kierowanie do nawadniania trawnika.

Dodatkowo poprawia ergonomię otoczenia. Podnosząc w stronę podwórka, dach zachowuje się jak baldachim nad częścią wypoczynkową. Podąża w górę w kierunku malowniczych krajobrazów, otwierając na nie perspektywiczny widok.

Częściowo nietypowy kształt dachu stał się elementem organizacji wnętrza. Ze względu na różnice wysokości, pochyłe konstrukcje okazało się, że wizualnie podzielił przestrzeń na strefy funkcjonalne.

W salonie sąsiadującym z sąsiednim terenem taras, sufit, ze względu na połamany kształt dachu, unosi się do góry, tworząc wrażenie przestronności, otwartości i świeżości.

Aby podkreślić niezwykły falisty kształt sklepienia, obszyto go naturalnym jasnym drewnem. W niektórych miejscach zastępuje go zwykła, otynkowana płaska powierzchnia, dzięki czemu drewniana konstrukcja nabiera jeszcze większego wyrazu. Belki dodają mu prostoty i koloru.

Domek znajduje się na płaskim terenie wśród klasycznych prywatnych budynków. Architektom zależało na uzyskaniu połączenia domu z otoczeniem oraz harmonii z istniejącą tu architekturą. Narzędziem do tego stał się połamany dach.

Po części powtarza cechy klasycznej architektury wiejskiej – dachy dwuspadowe kryte dachówką. Po części dąży do wyprostowania i wydaje się dostosowywać do płaskiego krajobrazu.

W przedstawionym projekcie spadzisty dach prywatnego domu stał się jego główną dekoracją, elementem integracji z otoczeniem oraz funkcjonalną konstrukcją.

ArchitectsDesai Chia Architecture
ImagesPaul Warchol 

Dom ze skośnym dachem / 182 m² powierzchni mieszkalnej zadaszonej origami

W nowoczesnym budownictwie szczególną uwagę zwraca się na podniesienie bezpieczeństwa budynku przy zachowaniu jego atrakcyjnego wyglądu. Dom ze spadzistym dachem w pełni spełnia te wymagania. Oryginalne połączenie różnych, jednocześnie symetrycznych form, pozwala nie tylko poprawić właściwości użytkowe powłoki, ale także poprawić jej estetykę. Łamana konstrukcja pozwala stworzyć najbardziej komfortowy i przestronny pokój. Pomimo ogólnej złożoności konstrukcji zyskał dużą popularność.

Architekci Mas Fernandez Arquitectos przedstawiają nam osobliwy projekt domu ze spadzistym dachem. Wiejska chata, położona na wybrzeżu Chile, należy do wielu niezwykłych budynków. Taki wniosek można wysnuć tylko z jednego zdjęcia budynku, które zawierało niezbyt typowe pomysły na budowę elewacji, dachu i aranżacji okolicy.

Ten typ dachu zawdzięcza swoją nazwę niestandardowemu kształtowi, składającemu się z kilku przerywanych linii. Zasadniczo ten rodzaj pokrycia stosowany jest w domach z poddaszem użytkowym, ale w naszym przypadku jest to opcja wyjątkowa. Właściciele domów woleli zrobić taki dach ze względu na osobliwy kształt. Wizualnie tworzy efekt origami. W końcu tak wykonuje się papierowe figury, mające kilka różnych fałd i nachyleń.

Chilijski domek może być z całą pewnością domem origami, którego dach jest złożony jak papier w symetryczne pokrycie. Na zdjęciu spadzisty dach domu znajduje się na górnych stokach różnych poziomów. Nadaje to konstrukcji niezwykły wygląd, uzupełniony szklanymi przegrodami. Spadzisty dach tworzy podwójny efekt wizualny.

Estetyka, atrakcyjność połaci dachowej przewyższa wszelkie inne rodzaje pokrycia dachowego. Sektory powinny być odpowiednio przydzielone, aby zachować funkcjonalność i estetykę budynku.

Tył i wejście domu są identyczne w lustrach, a obie strony dachu są asymetryczne. Patrząc na elewację frontową można zauważyć, że wejście do domu jest podkreślone lekkim podwyższeniem dachu, a pozostałe połamane sektory zajmują oddzielne pomieszczenia.

Najczęściej spadziste dachy domów prywatnych służą do pokrycia aneksów do głównego budynku. Różne kąty nachylenia pozwalają na wyznaczenie przestrzeni życiowej zgodnie z jej przeznaczeniem funkcjonalnym. Część gzymsu zadaszenia tarasu, który znajduje się od frontu budynku. Specyfika konstrukcji zepsutej osłony pozwoliła znacznie zwiększyć przestrzeń życiową. Architekci wykorzystali ten projekt, aby zredukować „martwe strefy”, które nie tylko zagracają dom, ale także zmniejszają izolację termiczną.

Prosty dwuspadowy dach przekształcił mały budynek o powierzchni 180 m2. w przestronnym domku letniskowym. Racjonalne wykorzystanie każdej strefy doskonale łączy się z konstrukcją systemu krokwi. Zwykła konstrukcja szczytu nie pozwala na pełną budowę wysokich stropów, co w rzeczywistości zmniejsza powierzchnię wnętrza. W tej wersji dom ze spadzistym dachem i werandą został komfortowo wyposażony w części dzienne o największej powierzchni. Jest to szczególnie ważne w regionach o silnych podmuchach wiatru.

Na liniach pęknięcia zbocza, wzdłuż równomiernego wzrostu kąta, zwiększa się rozmiar obszaru od podłogi do sufitu. Ten specyficzny efekt uzyskuje się właśnie dzięki zastosowaniu złamanej struktury. Dach jednospadowy jest przedstawiany w postaci pochylenia płaszczyzny, która jest przymocowana do ścian elewacji o różnych wysokościach. Patrząc na zdjęcie, widzimy, że dach jest wykonany z trójkąta. Do pokrycia tego typu dachu można zastosować szeroką gamę materiałów. Charakterystyczną cechą jest obecność trójkątnego otworu, który znajduje się nad strefą wejściową i jadalnią.

Połączenie lekkiego dachu z czarną fasadą z paneli lamelowych idealnie łączy się w stylu secesyjnym. Okolica dodaje koloru i rozcieńcza ciemne ściany. Nie ma wątpliwości, że ten piękny dom ze spadzistym dachem wygląda stylowo, elegancko i ma następujące zalety:

  • Zwiększenie przestrzeni życiowej;
  • Usytuowanie centralnej elewacji do północnej części stoku, co pozwala na wypełnienie pomieszczeń naturalnym światłem;
  • Poprawa wyglądu konstrukcji;
  • Zwiększona izolacyjność termiczna, mniejsze zużycie ciepła dzięki specjalnej konstrukcji dachu.

Wyjątkowość prezentowanego projektu polega na tym, że pomimo zastosowania dwuspadowego pokrycia dachowego budynek z zewnątrz wygląda przestronnie i przytulnie. Naturalna dekoracja elewacji z bloków modułowych uprościła pracę budowniczych, ponieważ proces ten zajmuje minimum czasu i nie wymaga znacznych kosztów. Do wewnętrznej okładziny sufitu i ścian wybrano naturalne drewno sosnowe. Ten wybór tylko uzupełnia naturalną fakturę budynku.

Projekt domu jest pełen maksymalnej otwartości na świat zewnętrzny. W tym celu wykorzystano naturalne materiały, jasną paletę kolorów na ścianach, drewniane meble, panoramiczne okna, przesuwane przeszklone drzwi. Pomimo płaskiego zadaszenia lokal wygląda na przestronny, o dużej powierzchni. Nie każdy dom ze spadzistym dachem może osiągnąć tę doskonałość. Tylko umiejętności zawodowe mogą przekształcić ustronny budynek w arcydzieło architektury.

Kolejnym plusem zepsutej konstrukcji jest to, że różne kąty nachylenia powodują zmienność zadaszenia nad tarasem. Część wypoczynkowa ze stołem i drewnianymi sofami jest pokryta bambusem. Jest to niejako kontynuacja ogólnego projektu powłoki, służąca jako doskonała osłona przed promieniami słonecznymi.

Oprócz właściwości użytkowych dachu architekci zadbali również o reprezentacyjność budynku. Nie bez powodu wybrano czarny kolor elewacji. Rzeczywiście, w ogólnym obrazie układanka pasuje do siebie, w której każdy szczegół się uzupełnia. Srebrzysty dach z czarnymi ścianami, drewniane ramy okien, drzwi tworzą dom w stylu secesyjnym. Architektura krajobrazu jest również podatna na ogólne pomysły.

Uwagę zwraca miniaturowy kącik, w którym można spędzić wieczór śpiewając na gitarze. Drewniane konopie wyłożone wokół małego miejsca na ognisko przypominają młodość. Warto zauważyć, że parterowe domy ze spadzistymi dachami są projektowane w tym samym stylu, w którym nie ma wyraźnych linii, granic i standardowych form. Każdy szczegół ma swoją oryginalność.

Architekci Mas Fernandez ArquitectosOR Arquitectos
Zdjęcie Nico Saieh