Przejdź do treści
ArtFacade » 333k+ Pomysłów na Projekt Domu » 3 Zalety Metalowego Wykończenia Elewacji / MacKay-Lyons Sweetapple Architects

3 Zalety Metalowego Wykończenia Elewacji / MacKay-Lyons Sweetapple Architects

Ciekawe rozwiązanie zaproponowali architekci z biura MacKay-Lyons Sweetapple Architects, prezentując prywatny dom z metalową fasadą. Domek znajdujący się w Kanadzie składa się z trzech oddzielnych budynków, z których każdy przypomina hangar. Ale jednocześnie, dzięki panoramicznym przeszkleniom, kamiennym piwnicom i tarasom, nadal dominują cechy zabudowy mieszkaniowej.

Wykończenie elewacji domu metalem to dość kreatywne podejście do zewnętrznego projektu budynku. W tym przykładzie przeanalizujemy trzy główne zalety tej technologii.

tradycja na progu urbanistyki

Wykończenie elewacji metalem nadaje się do domu o dowolnym kształcie i konfiguracji. W tym przypadku zabudowa mieszkaniowa powtarza cechy tradycyjnej zabudowy podmiejskiej, ale jednocześnie na zewnątrz wygląda dość nietypowo – jak nieruchomości, a może nawet postapokaliptyczny świat.

Metal skutecznie łączy się z dużymi panoramicznymi oknami na podłogę. Jednocześnie dom całkowicie wtapia się w klimat lokalnej wioski. Daje wrażenie prywatności i bliskości natury. Ze względu na położenie na wzgórzu otwierają się rozległe panoramiczne widoki na okolicę i miejscowość.

nacisk na niezawodność, a nie nowość

Wykończenie elewacji metalem jest bardziej klasyczne niż futurystyczna technika. Architekci starali się uzyskać wysoką niezawodność budynku, a nie gonić za modnymi rozwiązaniami, choć nie mogli się bez nich obejść:

  • nowoczesne wnętrze high-tech;
  • podział na strefy i racjonalne rozgraniczenie przestrzeni;
  • duża powierzchnia przeszklenia;
  • ergonomia, prostota i perfekcja form.

Pierwotnie planowano, że projekt będzie harmonijnie wpisał się w otoczenie historycznych ruin.

stylizacja pod opancerzoną fortecą

Wykończenie elewacji metalem podkreśla wytrzymałość i niezawodność domu. Na zewnątrz jest to chroniona, mocna konstrukcja. A dzięki kamiennej podstawie nabiera cech tradycyjnej fortecy.

Metalowa elewacja staje się efektownym, miejskim elementem otoczonym naturalnym krajobrazem. Nie ma praktycznie żadnego wystroju, ale budynek wygląda stylowo.

Ze względu na metalowy dach dwuspadowy, budynki tego prywatnego budynku nie wyglądają jak kontenery w strefie przemysłowej, ale powtarzają cechy klasycznej zabudowy podmiejskiej. Taki kształt budynków odegrał kluczową rolę w zapobieganiu zbyt miejskiej zabudowie blach.

Tym samym wykończenie elewacji metalem jest odpowiednie dla koneserów nowoczesnego trendu w typie loft – z pogranicza budynków mieszkalnych i przemysłowych. Również tutaj przestrzeń wewnętrzna powinna być urządzona nie w stylu klasycznym, ale zgodnie z nowoczesnymi trendami – otwarte metalowe belki, prostoliniowość, brak dekoru. Ściany wykonane z kamienia i drewna bez wykończenia i malowania podkreślają solidność domu. Wszystko to możemy zobaczyć na zdjęciu prezentowanej nowoczesnej obudowy z metalową fasadą od MacKay-Lyons Sweetapple Architects.

Архитекторы Mackay-Lyons Sweetapple Architects
Фото Doublespace Photography