Przejdź do treści
ArtFacade » 333k+ Pomysłów na Projekt Domu » Projekt Domu Lekkiej Konstrukcji Stalowej

Projekt Domu Lekkiej Konstrukcji Stalowej

Zwykła wizja metalu jako ciężkiego, nieporęcznego materiału stopniowo zanika w tle. Nowoczesny projekt domu o konstrukcji stalowej autorstwa architekta Jana Kinsbergena demonstruje łatwość postrzegania stali w budynkach nowej generacji.

Projekt Domu Lekkiej Konstrukcji Stalowej

Domek w kształcie sześcianu unosił się w powietrzu, wsparty na pojedynczej masywnej żelbetowej podporze pośrodku. Pod budynkiem znajduje się obszerny parking z dobrą naturalną wentylacją. Rozważmy główne cechy, które umożliwiły tak łatwe, dyskretne i niewidoczne pokonanie metalu.

Projekt szklanego domu z konstrukcji stalowej

Chociaż rama budynku jest wykonana z metalu, dzięki dużej ilości przeszklonych fasad pozostaje prawie niewidoczna. Niemal wszystkie ściany zewnętrzne są oknami panoramicznymi, dzięki czemu oglądany jest obiekt dosłownie.

Projekt szklanego domu z konstrukcji stalowej

Jedyne masywne konstrukcje to wychodzące z elewacji tarasy, również wykonane z metalu. Ale jednocześnie są obramowane cienkimi stalowymi poręczami, a samo ogrodzenie jest szklane. To wizualnie rozjaśniło ich sylwetkę.

Projekt szklanego domu z konstrukcji stalowej

Sama rama również nie jest akcentującym elementem wystroju domu o konstrukcji stalowej. Wszystkie podpory i belki są wyjątkowo cienkie. Dlatego uwagę przykuwa szkło, które jest łatwo dostrzegalne. I jest obramowany czarnymi stalowymi listwami, aby podkreślić wytrzymałość konstrukcji.

Monolit w projekcie domu o konstrukcji stalowej

Koncepcja budowy w technologii monolitycznej pomogła odejść od masywnych konstrukcji metalowych. W rzeczywistości głównymi elementami nośnymi tutaj nie są metalowe podpory, ale żelbet.

Monolit w projekcie domu o konstrukcji stalowej

Zastosowanie tej technologii pozwoliło na jeszcze większe optyczne odciążenie konstrukcji, gdyż nie było konieczności budowy dużej liczby ścian nośnych i słupów. Przestrzeń otrzymała darmowy, otwarty plan.

Monolit w projekcie domu o konstrukcji stalowej

Od wewnątrz budynek również wygląda na lekki, przestronny i otwarty. Nie ma klasycznych ścian z oknami. Wszystkie otaczające struktury to panoramiczne okna z widokiem na sąsiednie obszary i panoramę po horyzont.

Monolit w projekcie domu o konstrukcji stalowej

Nowoczesny projekt domu o konstrukcji stalowej to komfortowa przestrzeń wypełniona powietrzem i światłem. Najmniej zauważalny jest tu metal, a uwagę zwracają elementy szklane i żelbetowe o imponującej wytrzymałości. Z kolei stal nadała ramie domu niezbędną wytrzymałość i sztywność, wyeliminowała kruchość i dodała wyrazistości konturom.

ArchitectsJan Kinsbergen
ImagesGeorg Aerni